Прво над пареа се растопуваат путерот и чоколадото.
се додаваат 2 лажички рум или 2 лажички млеко(по ваш вкус)
Потоа се мати белката се додава шеќерот, растопените чоколадо и путер, оревите и бисквитите.
Убаво се измесува со раката да се соедини.
Сега на желето со помош на модличка му се прави форма на полумесечина.
Потоа се зема полукружен калап за колачи.
Се зема половина од смесата и внимателно се обложува калапчето.
Јас со помош на дрвениот дел од шприцот за тулумби, успеав убаво да ја изедначам смесата од сите страни.
Сега земете го желето и ставајте го превртено.
Останатата смеса нанесете ја во калапот и убаво притиснете со рака да се изедначи и навлезе сегде.
Се остава ролатот да се стегни.
Се превртува на даска за сечење, по желба се премачкува со растопено чоколадо и се сечи на парчиња.
Декоративно и вкусно.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани