Најпрво измесете го тестото, покријте го и оставете го да стои.
Потоа се спрема смесата од мелено месо мешајќи ги сите состојки (без едната жолчка) и на крај додавајќи презла до тој степен додека се увериме дека од таа смеса можиме да направиме убави округли топчиња кои нема да се ни се сплескуваат.
Топчињата се прават од прилика со тежина од 40-50 грама и потоа малку се запржуваат во врело масло. Потребно е само горниот слој од сите страни да е малку потпржен за да можиме лесно да ги виткаме во тестото.
Пуштете ја рерната на 180 степени. Тестото пренесете го на работната маса и без премесување расукајте го на набрашнета површина во дебелина како за кифлички.
Со нож сечете тенки траки малку помали од 1 см и со нив обвиткувајте ги месните топчиња.
Наредете ги во подмачкана тава, премачкајте ги со жолчката и ставте ги во рерна да се печат околу 15на мин.
Добар апетит!

Лиценца: Сите права се задржани