Талјателите ставете ги да се варат во поголема количина солена зовриена вода.
Во тава на оган ставете маслиново масло да се загрее и додајте ги тиквичките изрендани на тенки листови.
Посолете и пржете додека тиквичките омекнат.
Пред крај на пржењето додајте го сецканиот лук.
Испржените тиквички префрлете ги во блендер и додајте го сирењето и кикириките.
Наросете сосема малку бибер.
Во вака спреманиот сос додајте ги талјателите со малку вода во која се вареле и убаво измешајте.
Послужете ги топли.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани