Еден брз и интересен рецепт за соленки...

Омекнатиот маргарин се мати со миксер. Се додава 1 цело јајце и жолчката од второто. Се додава павлаката, пецивото, малку сол.
Се мати и се додава сирењето. Потоа се замесува тесто со постепено додавање на брашното.
Се формираат топчиња со големина на орев и во средината се става 1/2 или 1/4 маслинка (зависно од големината на маслинките).
Настрана се мати преостанатата белка и се става во длабока чинија.
Семките се мешаат во друга длабока чинија.
Секое топче прво се валка во белката, а потоа во мешавината од семки и се става на подмачкан плех.
Соленките се печат на 180 степени околу 40 минути.

Пробајте - освојуваат со својот богат вкус...

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови