Велат дека да бидеш во Белград - греота е да не пробаш Москва шнит торта која е се служела во слаткарницата на хотелот „Москва“. Tој рецепт се чува во строга тајност и за неа велат - Светско, а наше...
Љубопитност сама да го почувствувам тој сплет на вкусови од ананас, вишни, кој се надополнува со филот и корите од ореви - го направи своето. Изборот за мојот јубилеен 500ти рецепт падна токму на оваа торта. Во принцип се прави во правоаголна форма, се печат четири кори, се сечат шнити- затоа и го носи така името, но нели јас секогаш нешто ќе променам - одлучив да биде во округла форма составена од 3 кори. Напишав дека рецептот се држи во строга тајност... читајки за овој толку популарен рецепт сретнав некаде рецепт кој во спремањето на филовите ме потсети на Охридската торта... , но не беше доволно објаснет... овој рецепт е создаден од консументи кои откако го пробале одлучиле да го направат според вкусот кој го осетиле на непцето... ова е еден од тие прилагодени рецепти. Не се покајав, тортата е одлична, лесна за јадење...

Најпрво што ќке направите тоа е да оствите да се добро исцедат вишните, да го исецкате ананасот кој исто така ќе го ставите да се исцеди. Доколку вишните се од компот, тогаш можете и да ги преполовите.
Се печат три кори, а јас пишувам постапка само за една кора.
- Се матат белките со шеќерот во цврст снег, се додаваат оревите измешани претходно со брашното, со шпатула добро измешајте и добиената смеса ставете ја во модла бр.26 која сте ја послале со хартија за печење. Печете на 170 степени околу 40 мин.
Оставете корите да се изладат, а за тоа време почнете да го спремате филот.
Фил 1
- Издвојте малку од потребната количина на млеко и во него растворете го пудингот и густинот.
- Остатокот од млекото ставете на шпоретот и нека се загрева.
- Сматете ги жолчките со шеќерот, додадете во нив растворениот пудинг и густин.
- Млекото кое веке почнало да се вари тргнете го од ринглата и во него полека истурајте од добиената смеса со жолчките, постојано мешајте за да не ви се згрутчи и да не загорат жолчките. Вратете на ринглата и продолжете да на тивко го варите филот продолжувајки да го мешате. Кога веќе е сварен, тргнете од огнот продолжувајки да го мешате додека малку олади, покријте со стреч фолија за да не ви фати кора.
- Изработете го пенесто путерот, во него додадете го потполно оладениот фил од жолчки постојано матејки се додека не добиете убав кремаст фил и сите состојки се спојат.
Фил 2
- Со миксер сматете ја павлаката.
Оформување
- На тацната која сте ја избрале да стои тортата ставете ја првата кора, премачкајте со 1/3 од жолтиот фил, врз него сецканиот ананас кој малку ќе го притиснете за да се спои со филот, врз него ставете 1/3 од лешниците сецкани, премачкајте со 1/4 од павлаката. Ставете ја втората кора, повоторно премачкајте со жолт фил, врз него добро исцедените вишни, повторно сецкани лешници, повторно павлака и ја поставувате третата кора која исто ја премачкувате со последната 1/3 од жолтиот фил, ананас - лешник и врз него павлака. Тортата веке сте ја оформиле. Со останатата 1/4 од павлаката декорирајте ја тортата.
Декорирајте.
Забелешка
- Кога го варите филот велам да постојано мешате и откако ќе го тргнете садот од ринглата затоа што тој сеуште се вари и може лесно да ви загори.
- Имам овде рецепт како тоа јас го спремам компотот од вишни токму тие вишни се во филот. Потребно е да бидат добро исцедени од сокот, како вишните, така и ананасот. Конзервата ананас ми беше од 1/2 кгр.
- Не е потребно да ги навлажнувате корите. Павлаката се става токму за тоа да ги направи сочни.
- Оревите и лешниците треба да бидат потпечени за да навистина им се осети вкусот.
- Ако нешто заедничко со оригиналниот и прилагоденот рецепт има тоа е дека се посипува со потпечени на листови исечени лешници.
- Наместо лешници можете слободно да користите бадеми.
- Ако се одлучите за правоаголна форма, што ценам дека е навистина поцелисходно да се така спрема, тогаш изматете ги белките и испечете една кора во голема на плехот од рерната, исечете на 3-три дела и така оформете ја тортата. Тогаш ќе се пофалите дека навистина имате Шнит торта. Белградската Москва шнит торта е од 4-четири кори за кои е потребно да ставите 1 белка плус, 6 лажици мелени ореви, 1 лажица брашно, а филот е во иста количина. Се оформува исто како погоре опишаното со тоа што врз четвртата кора не ставате фил (значи останува исти распоредот на филот) дирекно се премачкува целата со преостанатата павлака и се декорира.
Многу напишав, а не е толку тешка да се спрема, текстуално изгледа онака гломазно...
Имав потешкотии околу спремањето јас, но од други причини затоа недостасуваат и повеќе слики од припремата.... Но и покрај тие пречки, јас сепак сум задоволна од тоа што ми кажа непцето...а окото што гледа... не дека не ми е битно,.. но секогаш се тешам со тоа што велам Окото заборава што видело кога Непцето ке почне да зборува... не шепоти, туку на цел глас зборува....
Бон Апетит драги мои!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани