Прво се матат белките со шеќерот, па се додаваат лешниците и брашното.
Со лажица се полнат хартиените корпички. Се редат во калап за мафини
Се печи 10 минути на 180 степени.
Потоа во тенџере на оган се става 300 мл млеко, 3 лажици шеќер, 3 лажици густин и 3 жолчки и се вари до згуснување. Се додава 70 гр изматен маргарин.

За кафениот крем во тенџере на оган се става сокот од вишни, 3 лажици шеќер и еден пудинг. Се вари до згуснување. Додека е млако се додава 100 гр чоколадо и 70 гр изматен маргарин.
Се вадат корпичките од калапот и се редат на послужавник.
Прво се украсуваат со жолтиот крем, па со црниот крем, повторно со жолт и на крај се става по една вишна и по малку сецкан лешник.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани