Ова беше нашиот неделен појадок, вкусен и лесен за подготовка, а воедно и посен.

Печурките и исчистениот кромид ги сечкаме на ситно во сечко или со нож. Ги додаваме останатите состојки и мешаме додека да добиеме смеса од која ќе формираме ќофтиња. Ги формираме и ги пржиме во загреано масло.

За сосот, краставичките ги сечкаме на ситно и ги промешуваме со останатите состојки.

Забелешка
Кога ќе ја правите смесата за ќофтиња калкулирајте со брашното и лебните трошки за да добиете мека смеса, ама од која може помеѓу дланките да формирате ќофте.
Можете да користите свеж магдонос, јас немав во моментот па ставив сушен.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани