Изматете ги јајцата со шеќерот и ванилата.
Додајте го медот и растопениот оладен путер и кратко проматете.
Потоа додајте го чоколадото растопено на пареа и млекото.
На крај додајте го брашното измешано со пецивото и матете со жица за да не останат грутки.

Калапот за печење премачкајте го со малку масло и обложете го со хартија за печење.
Истурете ја изматената смеса во калапот.
Печете на 180 степени 45-50 минути, зависно од рерната.

Испечениот колач оставете го да се олади, па посипете го со шеќер во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани