Од состојките за тесто замесете меко тесто.
Во плех премачкан со масло ставете го тестото и со раце развлечете го низ целот плех.
Оставете го 2 часа да отстои.
Откако ќе отстои и убаво ќе стаса благо со врвот на прстите притиснете го тестото по целата должина.
Доматите исечете ги на половинки и наредете ги врз тестото.
Потоа додајте го сирењето и рузмаринот.
На крај прелејте ја фокачата со преливот од маслиново масло, вода и крупна сол.
Печете на 200 степени 30 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани