1. Стекот го сечиме по должина и го чукаме со дрвен чук.
2. Во еден сад го ставаме млекото и стекот. Го оставаме да стои во фрижидер цела ноќ.
3. Другиот ден го истураме млекото во кое стоеше стекот и го миеме месото. Месото го пржиме на врело масло од двете страни додека да порумени, да ја промени бојата .
4. Стекот го редиме во земјена тава
5. Морковите ги рендаме. Во истото масло во кое го пржевме стекот, ги пропржуваме и морковите. Ги ставаме врз стекот.
6. Во сад на оган ја тураме водата и ги ставаме коцките, додека да зоврие водата и да се стопат коцките. Во тавата го тураме белото вино, црниот бибер и вода со коцките. Тавата ја покриваме со фолија и ја ставаме во рерна на 200 степени 1 час. По потреба додаваме топла вода.
7. Печурките ги миеме и ги запржуваме во масло. Го додаваме брашното и водата, малку да зоврие. И ги додаваме печурките врз стекот.
8. Тавата со стекот ја ставаме во рерна на 180 степени да се прави уште 30 минути. Фолијата ја вадиме и стекот без фолија се прави уште 15 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани