Од сите овие состојки се замесува тесто, се остава да кисни 15 минути, па се размесува се дели на 25 топчина.
Од секое топче се формираат кифли и се редат во округло тавче. Се оставаат повторно да киснат, да се дуплираат.
Одозгора се премачкуваат со изматено јајце, се става по некоја мала коцка маргарин и се наросуваат со сусам.
Се печат на 200 степени, 40ина минути или во зависност од рерната.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани