1. Во длабок сад се става слатката павлака и се мати со миксер.
2. Во друг сад се мешаат заедно јогуртот и шеќерот.
3. Заедно се миксираат и слатката павлака и јогуртот со шеќерот. Во смесата се става ванила и чоколадни капки или трошки. Може да се стави банани или некое друго овошје.
4. Во долг палстичен сад се става прво едната обланда, врз неа се става целиот сладолед и се поклопува со друга обланда. Се става во ладилник да се смрзни. После 3 часа се сечи и се дегустира.
На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови