Бамјите се чистат, се мијат и се сушат од водата.
На нелепливо тавче се става сосема малку масло и на силен оган се потпржуваат бамјите 5 - 10 мин. мешајки, додека не добијат малку боја и престанат да бидат слузави. Може да се користат и замрзнати бамји, и тие се пржат замрзнати.
Се ставаат бамјите во садот во кој ке се послужи салатата. Се додаваат исечените домати и пиперки, се меша.
Во еден мал сад се става маслиново масло, Ачето балсамико, протиснатиот лук, ориганот, сол, бибер по вкус и со мала жица се меша да стани хомогене емулзија.
Се прелева преку салатата, се меша, се дотерува вкусот.
Се сервира.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани