Најпрвин направете го сосот.

Во сад ставете го јогуртот, павлаката и пармезанот и убаво измешајте ги.
Додајте ги толченото лукче, копарот, ориганото, малку сол и црн бибер и се заедно измешајте.

Испржете ја сланината, оставете ја на кујнска хартија да се исцеди вишокот мрснотија, а потоа исечете ја на поголеми коцки.

Во нелеплива тава стоплете ги пјадините од двете страни(ако не можете да најдете и тортиљите ќе ви завршат работа).

На едната половина од секоја пјадина ставете малку од сосот и премачкајте.
Одозгора ставете по 3 листа марула, кругови домати, кругови краставица, сланина, сецкано младо кромидче и сецкано нане.
Пак нанесете од сосот и преклопете.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани