Во огноотпорен сад ставете маслиново масло, грашокот и косо исечените обарени моркови. Пржете додека убаво не омекнат (10на мин, во зависност од силата на огнот).
Потоа додадете ја водата, павлаката, па посолете и зачинете.
Варете додека не се добие убав кремаст сос низ зрната грашок. Доколку тоа се случи за многу кратко време, придодадете уште малку вода (1/2 чаша).
Прилогот се служи топол и најдобро оди со ќофтиња, плескавици или слично од мелено месо, но исто така можи и како веге варијанта за ручек.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани