Во длабок сад ги рендаме на ситната страна од рендето, кромидот, лукот и компирот. Ги сецкаме ситно печурките. Го додаваме месото и другите припремени состојки и зачините. Добро промешуваме, може и со лажица. Во тава го загреваме зејтинот и со голема лажица земаме од смесата и ставаме да се пржат плескавиците. Се надевам дека ќе ви се допадне оваа моја идеја за ручек, ние дома ги сакаме овие плескавици.

Лиценца: Сите права се задржани