Со овие пишии како што ги викаат кај нас, буквално ја отекував мајка ми да ми ги прави, ама ете дојде време и јас сама да си ги спремам.
Ништо комплицирано, месиш тесто, сукаш, пржиш и уживаш во прекрасниот вкус.

Во подлабок сад ставете ги брашното, маслото, солта, шеќерот и квасецот и постепено месејќи додавјте млака вода.
Месете додека добите меко, нелепливо тесто.

Поделете го тестото на 2 дела.
Од секој дел формирајте топче и оставете ги да стасат 20-30 минути.

Секое топче тесто расукајте го во тенка кора.
При сукањето посипувајте по потреба од мешавината на пченично и пченкарно брашно.
Попрскајте ја кората со масло, а потоа преклопте ја од горната и долната страна до половина,
Нанесете од рикотата(урдата), попрскјате со масло, па преклопете од двете бочни страни.
Благо наберете ја и пржете во загреано масло додека убаво зарумени од двете страни.

Повторете ја постапката и со другата кора.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани