Се сечи на долги парчиња ленти месото. Сите зачини се мешаат настрана и се мешаат парчињата месо во зачините и стојат 10мин. Во врело масло се пржат прстите да добијат златна боја. Се сервираат со парчиња лимон или тар-сос.

Тар -сос-
3 лажици мајонез
3 сечкани краставички
пола чаша кисела павлака
лукче
малку бело вино
половина сок од лимон
1 лајче сенф и
малку сув магданос
Сето ова се меша и служи за прелив.Наздравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани