Испечати

Пилешки прсти на мој начин и тартар сос

Пилешки прсти на мој начин и тартар сос

Состојки

  • 500 гр пилешки стек
  • 1 лажица мешан сув зачин
  • 1 лажица сенф
  • 1 лажица брашно
  • 3 лажици презла
  • 2 јајца
  • 1/2 лајче оригано,кари,бибер
  • 1 лажица сок од лимон
  • 1/2 лајче сода бикарбона

Подготовка

Се сечи на долги парчиња ленти месото. Сите зачини се мешаат настрана и се мешаат парчињата месо во зачините и стојат 10мин. Во врело масло се пржат прстите да добијат златна боја. Се сервираат со парчиња лимон или тар-сос.

Тар -сос-
3 лажици мајонез
3 сечкани краставички
пола чаша кисела павлака
лукче
малку бело вино
половина сок од лимон
1 лајче сенф и
малку сув магданос
Сето ова се меша и служи за прелив.Наздравје!