Пилешкото месо исечете го на помали коцки, кромидот и лукчето исецкајте го, лебот издробете го и ставете ги во блендер. Додајте ги сенфот, сосот од соја, сол и бибер. Блендирајте ги додека се добие мазна смеса.
Од смесата направите мали ќофтиња.
Подгответе ја смесата за похување.
Во сад изматете ги јајцето и млекото, додајте ги брашното, пецивото и малку сол. Измешајте ги да се изедначат.
Ќофтињата прво ставете ги во смесата, потоа во презла и пржете ги во загреано масло од двете страни. Испржени извадете ги на салфетка да се впие вишокот на маснотија.
Послужете ги топли со салата, пржени компири, кечап, мајонез..

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани