За тестото се матат јајцата, со солта, се додаваат јогурт, пециво, брашно, спанаќот.
Се истура во плех обложен со хартија и се печи.
Испеченото тесто се витка во влажна крпа.
На страна се соединуваат белките, шунката, путерот, павлаката и сенфот.
Се отвора тестото од крпата, се премачкува со филот и врз него на ситно се рендаат жолчките од варените јајца.
Убаво се стега и се завиткува ролат. Се витка во фолија и се чува во фрижидер 2 часа.
Се премачкува со павлака, се наросува со рендан кашкавал и се сечи на парчиња.

Се сервира.л

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани