Загрејте ја рерната на 175 Ц. На плехот од шпоретот ставете хартија за печење.
На сува тава потпечете ги оревите, па крупно исецкајте ги.
Во еден мал сад просејте го брашното со зачините и солта. Ако имате готова зачинска мешавина за медењаци, можете да ставите 2 лажички од неа, наместо наведените зачини.
Во еден поголем сад пенесто изматете го путерот со пирето од тиква и шекерот. Мешајки со шпатула или лажица додајте го брашното, па оревите и само малку на крај дооформете го тестото со рака. Ако го месите многу нема да бидат ровки ванилиците.
Направете со мала лажичка 42 топчина и наредете ги на плехот. Јас сите ги печев одеднаш зошто воопшто не нараснуваат.
Печете ги околу 15 мин, или додека долната страна малку не се зарумени. Нека се подоладат кратко и извалкајте ги во прах шекер.
Чувајте ги во добро затворена кутија со обилно количество шекер во прав измегу.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани