1. Вклучете ја рерната на 180 степени.

2. На тивок оган растопете го чоколадото и путерот.

3. Јајцата шеќерот и румот пенасто измиксирајте ги. Со дрвена лажица или шпатула додадете го брашното предходно измешано со пецивото.

4. Смесата поделете ја на два дела.

5. Пирето од тиква измешајте го со зачините и маслото и додадете го на едниот дел, а во другиот растопеното чоколадо со путерот.

6. На намастен плех обложен со хартија или во калапи за мафини обложени со хартиени корпиња истурете пола од црната смеса, па пола од жолтата, па останатата половина од црната и над неа преостанатата жолта смеса.

7. Со чепкалка измешајте неколку пати во круг за да се прошара.

8. Одозгора наросете од сецканите бадеми, лешници и ореви.

9. Печете 30-40 мин.

* Следниот пат би им ги заменила местата на путерот и маслото. Така мислам дека би се добил поголем ефект на мешање на смесите.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани