Тортата со моркови (Керот Кејк) моментално се смета за класичен Американски рецепт, но таа станала популарна за време на Втората Светска Војна кога количините на брашно биле ограничени и морковот во тортата претставувал ефтина замена. Ова е прекрасен колач со фил од крем сирење.

Преземи го рецептот во PDF

Состојки

 • 125 грама брашно
 • 1 супена лажица прашок за пециво
 • 1 супена лажица мелен цимет
 • 200 грама шеќер во прав
 • 175 милилитри растително масло
 • 2 јајца
 • 175 грама рендани моркови

За филот од Крем Сирење ќе Ви треба:

 • 115 грама крем сирење
 • 55 грама путер
 • 225 грама шеќер во прав
 • Половина кафена лажичка екстракт од ванила
 • Ореви за декорација

Вид на оброк: Десерт
Комплексност: Лесно
Лица: 6
Време на подготовка: 30-60 мин.

Подготовка

Чекор 1: На почетокот ќе почнеме да ги мешаме сувите состојки заедно. Брашното, шеќерот, циметот и прашокот за пециво.

Чекор 2: Во смесата додадете 2 јајца и растително или сончогледово масло. Убаво измешајте ја со миксер додека состојките да се спојат и смесата да стане мазна. На крај ставете и 175 грама рендани моркови и измешајте со лажица.

Чекор 3: Намачкајте ја правоаголната силиконска тава со путер и потоа во неа сипете ја целата смеса за торта, и изгребете го садот за да не остане ни малку од смесата. Ставете ја тавата во рерна загреана на 180 степени 30 минути.

Чекор 4: Во меѓувреме ќе го направиме филот од крем сирење – во длабок сад ставете го крем сирењето заедно со малку путер. Убаво измешајте. Потоа додадете и шеќер во прав и продолжете да мешате додека да се спојат состојките. на крај ставете неколку капки екстракт од ванила. Измешајте уште еднаш, и готови сме.

Чекор 5: Извадете ја тортата од рерна. Оставете ја да се излади 15 до 20 минути, превртете ја и оставете ја да отстои уште малку, а потоа ставете го филот.

Чекор 6: Намачкајте го филот врз тортата и внимавајте тој рамномерно да ги покрие и аглите. Попрскајте со мелени кршени дробени ореви одозгора и ставете ја тортата во фрижидер пред сервирањето.

Чекор 7: Сервирајте ја тортата исечена на парчиња, и секако поканете неколку гладни пријатели!

СОВЕТ: Филот од крем сирење е генијален. Киселкастиот вкус на крем сирењето измешан со путерот и шеќерот во прав одлично одат со колачот со моркови одоздола. Слободно додадете ореви и во смесата за колачот, или пак ставете двојно повеќе од состојките и направете торта на слоеви.

Користени Делимано садови за подготовка на овој рецепт: Сет од 5 Калапи ;
http://moirecepti.mk/content/uploads/2012/10/fantasia-5-kalapi.jpg