Фичо вели дека добро мезе е најважниот дел од секоe дружење, особено кога се гледа фудбал. Овој пат ќе подготви топчиња од туна и корнфлекс.

Подготовка

Чекор 1: Сите состојки ставете ги во сад и со рачен блендер испасирајте ги додека смесата не стане еднолична. Со рака формирајте топчиња и валкајте ги во брашно.

Чекор 2: Во Вок тавата ставете поголема количина на масло и кога ќе биде загреано пропржете ги топчињата многу кратко од сите страни, колку да фатат коричка.

Чекор 3: Додека топчињата се ладат, пригответе го сосот. Кечапот, мајонезот измешајте ги со малку оригано, сол и Ворчестер сос по желба - и сосот е готов.

СОВЕТ: Смесата за топчињата може да ја користите и како паштета, намачкана на леб. Ако постите, путерот заменете го со маргарин.