1. Њоките сварете ги во солена вода. Кога ќе излезат на површината знак е дака се веќе готови.
2. Во мегувреме колбасите излупете ги и со рацете измешајте ги со виното и 2 лажици од маслиновото масло. Потоа испржете ги во малку маслиново масло, посолете и побиберете и оставете ги на страна.
3. Лебчето ставете го во блендер и сомелете го многу ситно. Потоа изпржете го и него во малку маслиново масло со ситно сечканиот магданос.
4. Руколата обарете ја во топла вода. Извадете ја од водата и исцедете ја.
5. Доматите заруменете ги малку во загреана рерана со малку сол и маслиново масло.
На дното од чинијата за сервирање најпрво нанесете од руколата, потоа од њоките па од колбасите, наросете со лебчето и декорирајте со доматите.
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани