Подготовка:

Најпрвин подгответе го сосот.

1. Во чаша за рачно блендирање ставете рукола, крем павлака за готвење, пармезан, сол и бибер. Почнете да блендирате со рачен блендер и постепено додавајте млеко додека ја добиете посакуваната густина.

2. Ставете ги њоките да се варат во солена зовриена вода. Готови се штом излезат на површината.

3. Во тава на оган ставете го путерот да се растопи. Додајте го сосот и сварените њоки. Измешајте убаво.

Послужете со наросување од пармезан и малку црн бибер.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани