Премачкајте ги шницлите со сенф, посипете со мешан сув зачин и црн бибер и ставете ги да се пржат во малку масло.
Откако ќе бидат скоро готови додајте ги исецканите шампињони.
Во друга тава ставете малку масло и додајте ги сецканиот праз и сецканата сува пиперка.
Посолете и оставете да се запржи, а потоа додавајте постепено вода додека празот убаво омекне.
Испржениот праз префрлете го во блендер, додајте ја павлаката и убаво изблендирајте.
Во чинија за сервирање ставете ги шницлите, премачкајте ги со сосот и ставете од пропржените печурки.
Послужете ги со свежа или компир салата.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани