Вишните се оставаат да постојат во рум околу 30 минути.
Црното чоколадо заедно со 6 лажици масло за јадење се топи на пареа. Истото се прави и со белото чоколадо.
Силиконските калапчиња се полнат до пола со бело чоколадо се оставаат во фрижидер малку да зацврснат. Потоа се става една вишна и се дополнува со црно чоколадо. Сите калапчиња се прават на ист начин. Потоа се оставаат во фрижидер убаво да зацврснат.
Се украсуваат по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови