Во меленото месо рендаме лук и кромид.
Лебот го ставаме во вода да се натопи убаво.
Кашкавалот го сечеме на коцки.
Лебот убаво го цедиме од водата и го додаваме во меленото месо.
Јајцата ги кршиме и ставиме во меленото месо, додаваме сув зачин, посолуваме, нанесуваме црн пипер, убаво промешуваме.
Смесата ја расплескуваме на даска, во средина ставиме 1 коцка кашкавал и формираме ќофте.
Ќофтињата ги пржиме во врел зејтин.
Редиме во чинија и украсуваме со патлиџани чери.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани