Белките посебно изматете ги со прстофат сол.
Жолчките изматете ги со шеќерот, додадете го јогуртот, потоа маслото, кората и сокот од лимон и убаво изматете да се добие изедначена смеса.
Брашното, нишестето и пецивото измешајте ги и додадете ги во смесата и со жица убаво соединете ги.
Ставете ја во подмачкан со путер и набрашнат калап (26). Се печи на 180 С околу 40 мин.
Оладената торта наросетеа ја со шеќер во прав и послужете ја.
Одлична за со млеко или кафенце!
Чашата од јогурт е мерка за сите состојки.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани