Изрендајте ги измиените тиквички сосе лушпа.
Посолете ги и оставете ги да пуштат вода.
Потоа убаво исцедете ги со раце од водата што ја пуштиле.
Изгмечете го сирењето и во него додадете ги тиквичките.
Одвојте ги жолчките од белките и додајте ги во сирењето и тиквичките, а од белките изматете снег.
Додајте во смесата гриз, растопен путер, сол, бибер и сланина.
На крај, се ставете во изматените белки, убаво измешајте и истурете ги во подмачкан плех.
Печете во загреана рерна на 200 степени, 30 минути.

Обожавам тиквички, а на овој начин припремени се превкусни.
Може да употребите и друг вид на сувомеснат производ по желба.
Ова е одлична вечера после двонеделниот пост.

Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови