Класичен таратур, но уште повкусен со зачинот ѕаѕики, омилена млечна салата во мојот дом.

1. Лукчето се сечка многу ситно, се става малку сол, зачинот ѕаѕики и маслото, се меша во сад.
2. Крставицата се лупи и се сечка на многу мали коцки, се додаваат киселото млеко и киселата павлака, се меша убаво со жица или со голема лажица.
3. Се додава сол по вкус, одозгора (по желба), се посолува со сув магдонос и др.

Забелешка
* Лук може да се стави онолку колку што вие сакате, јас ставам дури и повеќе.
* Киселото млеко изберете го по ваш вкус, а киселата павлака е подобро да биде со поголем процент на масленост (20%).

(534)

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани