Фритите се едноставни мали палачинки кои можете да ги измешате со овошје или зеленчук и да направите едноставен лесен ручек. Овде користиме неколку летни вкусови кои се извонредни за брзо јадење на сонце.

Преземи го рецептот во PDF

Состојки

 • 450 грама брашно
 • 500 милилитри млеко
 • 2 јајца
 • 1 кафена лажичка прашок за пециво
 • 1 тиквичка
 • Една рака нане

За тараторот ќе Ви треба:

 • 250 милилитри јогурт
 • 1 краставица со средна големина
 • 2 чешниња лук
 • Исто така ќе Ви треба и сол и бибер и маслиново масло.
 • Подготовка

  Чекор 1: За да ја направите смесата за фритите, ставете ги заедно млекото, брашното и прашокот за пециво, додадете ги јајцата и убаво измешајте за состојките да се спојат... Кога ќе завршите, изрендајте ја тиквичката во смесата и ставете го исечканото нане. Ставете сол и бибер и добро измешајте.

  Чекор 2: За да го направиме таратурот, едноставно рендаме краставица со средна големина и 2 чешниња лук и ги мешаме со густ јогурт… Додадете сол по вкус.

  Чекор 3: ВРЕМЕ Е ЗА ФРИТА: Загрејте ја Делимано тавата за палачинки и во неа ставете 2 лажици од смесата… Фритите треба да бидат малечки…. Превртете ги по неколку минути и пржете ги од двете страни додека убаво да се испржат внатре. Повторете ја постапката уште неколку пати... Препорачуваме на сите присутни да ѝм послужите по 3 до 4 фрити.

  Чекор 4: Време е за сервирање: Наредете ги фритите на купче врз подлога од сечкана краставица и послужете ги со таратор како прилог.

  СОВЕТ: Толку едноставно и ПОЛНО со вкус… Фритите се лесни и вкусни... Едноставно можете да експериментирате со разни вкусови, како слатки така и солени… Цреши и јагоди, ИЛИ ПАК моркови и билки?

  Користени Делимано садови за подготовка на овој рецепт: Тава за палачинки
  Тава за палачинки