Кој е љубител на тестенини, овој рецепт нема да го остави рамнодушен.

Подготовка:

1. Прво го запржуваме ситно исеченото лукче, со сланината исечена на коцки. Во исто време ја ставаме брокулата исечена на помали цветови да се обари кратко.
2. Откако ќе се запржат лукчето и сланината , се додава пилешкиот стек исечен на парчиња (со должина отприлика 1,5 сантиметри).
3. Кога ќе се додаде пилешкиот стек кон сланината, паралелно на друга рингла се става вода со сол да се загрева, за да ги свариме таљателите. Кога ќе зоврие водата се варат тагателите според упатството, се мијат со ладна вода и им се додава маслинов зејтин.
4 .Кога ќе се запржи и пилешкиот стек, се додава зачинот од сушен зеленчук, кари и мешавината зачини. На крај се додава и неутралната павлака. Да поврие кратко и со овој сос се полеваат таљателите. На крај се додава и брокулата.
На здравје ручек.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови