Најпрво во вангличка се соединуваат сите состојки за тесто.
Треба да биде средно меко.
Се покрива со најлонска фолија и стои во фрижидер 15 минути.

За ванила крем се соединуваат во една касерола млекото, шеќерот, пудингот и се варат до згуснување.
Додека е топло се додаваат чоколадото и путерот и убаво се промешува.

За сосот од шумско овошје - во мала касерола се става шеќерот да се карамелизира.
Се додаваат виното и овошјето.
На тивко се вари 10 минути.
Сега тестото се дели на 8-10 топчиња.
Од секое се прави мала коричка и се обложува металното калапче.
Се ставаат во рерна и се печат 20 минути.
Внимателно кошничките се вадат од калапчињата, се полнат со ванила кремот и сосот од шумско овошје.
Уживајте.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани