1. Измиените и излупени праски ги сечкаме и ги ставаме во мало теџере малку да се продинстаат колку да омекнат, а потоа ја цедиме водата и ги пасираме.
2. Одма во жешките праски го додаваме шеќерот да се растопи и мешаме со лажица.
3. Ги додаваме ситно исечканите бадеми и оставаме смесата да се олади.
4. На страна ја матиме слатката павлка додека не стане цврста и потоа ја соединувме со оладените праски и се заедно матиме со миксер.
5. Ја ставаме смесата во машина за сладолед(20-30 мин.) и не мора ако немаме и сладоледот го ставаме во пластичен сад и во замрзнувач.

.....Сезона е на сладоледи, па еве еден овошен сладолед кај кој праските даваат свежина на овој едноставен сладолед, па кој сака праски, а тука спаѓам и јас- просто ги обожавам - нека проба ))

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови