Првкусно јадење! Ова е слично на Караѓорѓева шницла, ама со пилешко...

Подготовка
1. Го чукаме месото за да стане потенко и со поголема површина.
2. Го премачкуваме со кајмакот и крем сирењето.
3. Го наросуваме со бибер и сол, а може и други зачини по желба.
4. Ја редиме сланината и го виткаме во ролат. Повторно го посолуваме и наросуваме со бибер.
5. Го валкаме во брашно, па во разматените јајца и на крајот во лебните трошки.
6. Го пржиме на умерена температура во свинска маст.
7. Откако ќе го испржиме го сервираме и врз него рендаме кашкавал.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани