Едноставна и брза постапка за пченкарен леб.

Во длабок сад ги исмешуваме сите суви состојки, со топла вода замесуваме тестото и го оставаме да одстои во плехот во кој што ќе се пече, 1 час или колку што е потребано за убаво да нарасне.
Кога убаво ќе нарасне, посипуваме со планета и ставаме да се пече околу 30 мин на 180 степени во загреана рерна.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани