Ставете го овошјето со шеќерот во огноотпорен сад да врие 2-3 мин.
Густинот растворете го со малку вода и додадете го во садот.
Мешајте додека се згусти смесата.
Додадете ја слатката павлака и мешајте на рингла додека се добие густина на не многу цврст пудинг.
Оставете го на страна малку да подолади, а за тоа време чоколадирајте ги силиконските калапчиња со растопеното бело чоколадо и маслото барем 2 пати.
Наполнете ги калапите и затворете со стопеното чоколадо одозгора.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани