Смоквите и орасите се мелат на машина за месо. Им се додава шеќерот во прав и рендана кора од портокалите. Се замесуваат со сок од портокалите,кој се додава постепено, се додека не се добие смеса од која ќе може да се формираат топчиња. Можат да се прават во форма на бомбици, па да се декорираат со чоколадите или може да се искористат силиконски калапи и да се вадат убави форми. Доколку се прават со калапите, излегуваат многу повеќе, па ке треба и повеќе чоколади. Многу брзо се прават, а и не траат нешто многу подолго ...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови