Подготовка на колачот
Јаболката се лупат, се рендаат и се ставаат во сад. Се додаваат сите останати состојки и се мешаат со голема лажица да се изедначат. Смесата се става во куглов и се порамнува.
Се става да се пече во претходно загреана рерна на 180 степени околу 35 -40 минути.
Се остава да олади, се става превртен на чинија и се декорира.
Слатката павлака се мати во снег и се премачкува целиот колач.
Кивите се лупат и се сечат на тенки тркалца и се редат одозгора и странично. На еден дел одгоре со црвено овошје (јас употребив сушени црвени боровинки) се прави панделка и се реди на неколку места измеѓу кивите.
На средина од колачот се става лимонот исечен од долната и горната страна ( за да стои) а на средината еден бадем да изгледа како свеќа.
Ова беше мојот посен новогодишен десерт.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани