Во длабок сад се става меленото месо и ренданиот кромид и убаво се меша. Се додава презлата, солта, мешаниот сув зачин, водата и содата. Убаво се меси со рака и стои 1 час. Потоа се додава кашкавалот сечкан на коцки и се меси повторно. Се обликуваат плескавици во пластично капаче од еурокрем. Се печат на скара или се пржат во тавче со масло. На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани