Брз едноставен доручек или ручек во комбинација со убава шопска салата...мерак.

Подготовка
Тиквицата по желба ја лупите (но и не мора)ја рендате и малку посолувате, солта да ја извлече целата течност од тиквицата. Процедете убаво истиснувајќи ја сета течност која ќе ја пушти тиквицата. Изрендајте ја кромитката и додадете во тиквицата промешајте. Во неа додадете ги сите останати состојки јајцата, магданосот, пецивото, кцаната сол, брашното и зачинете по желба.
Загрејте малку зејтин во тавче и ставајте од смесата со лажица. Пржете ги плескавиците од двете страни додека не се заруменат и исцедете ги од зејтинот на кујнска хартија.
Нарендајте сирење и уживајте, добар апетит!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани