Стекот се сече на парчиња по желба.
Презлата се меша со ленот и сончогледот.
Јајцето се разматува со павлаката и сенфот. Секое парче од стекот се валка низ семињата, па во јајцето и пак во семињата и се пржи.
Вака подготвен стекот е одличен и одкако ќе се олади за мезе.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани