Ананасот излупете го од горната тврда кора и остранете го тврдиот дел од средината.
Исечите 4 парчина дебели околу 1,5 цм и ставете ги на загреана грил тава да се печат. Печете ги на среден оган околу 10 минути и вртете ги 2-3 пати при печењето.
Кога се готови ставете ги во 4 чинии за послужување. На секое парче ананас додајте му по 1/2 лажиче од шеќерот, 1 лажиче мед и посипете го со по 1/4 лажиче цимет. Послужете ги топли. Толку!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани