Во солена зовриена вода ставете ги шпагетите да се варат.

Во подлабок сад ставете го јогуртот и мајонезот и убаво измешајте ги.
Додајте ги зачините( кари,куркума, копар) и неколку капки табаско сос.
Посолете и убаво измешајте.

Откако шпагетите ќе се сварат исцедете ги, додајте ги путерот и пармезанот и измешајте додека путерот се растопи, а потоа префрлете ги во садот со сосот.
Измешајте и послужете.

Кај мене сосовите за паста произлегуваат зависно од тоа што ќе се најде по дома, бар со тестенините и сосовите може да се комбинираат разни состојки.
Сега се одлучив за еден вака поосвежителен сос, со оглед на тоа дека почнаа горештините!
Се надевам ќе ви се допадне!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани