Во сад се топи маргаринот и маслото.
Во друг сад се ставаат ренданото чоколадо, гризот и оревите.

Секоја кора се става на влажна платнена салфета се покрива одозгора и одоздола за да омекне и поубаво да се витка ролатот(да не пука). Се витка 1/3 од кората и се реди 2-3 лажици од филот. Се витка ролат на шипка(сукало) се собира и се реди на 1/2 од плехот.
Се сечи баклавата и се полива со остатокот од маргаринот. Се печи на 250 С 40 мин.
Топла баклава се прелива со врел шербет.
Одозгора се ренда чоколада.
На
здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани