Прво се матат јајцата со солта, па постепено се додаваат течните состојки, па сувите состојки.
Убаво сето се промешува и смесата се истура во намрсен и со брашно посолен плех.
По желба наросете ја со сусам.
Се печи додека не зарумени околу 40 минути.
Се користи една иста шоља како мерка за се.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани