Во помало тавче за печење наредете ги бисквитите и попрскајте ги со малку млеко.
За првиот фил ставете го млекото, шеќерот и ванилата во тенџерче и ставете го на оган. Во сад изметете го брашното со малку ладно млеко. Кога ќе зоврие млекото ставете ја смесата со брашното и мешајте на тивок оган околу 2 минути, ставете го путерот и мешајте да се истопи. Прелијте го филот одма преку бисквитите.
За вториот фил искршете го чоколадото и ставете го во слатката павлака. Мешајте на тивок оган. Кога ќе се истопи чоколадото прелијте преку првиот фил. Ставете да се излади и послужите

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови